Zdravá záda na Vysočině
Bolí vás často záda? Máte sedavé zaměstnání? Nebo se zkrátka nevěnujete žádnému sportu a vaše tělo je ochablé a volá o pomoc? Nejčastější příčinou bolestí zad bývá jednostranné přetěžování, nedostatek pohybu nebo špatně vytvořené pohybové návyky.
Pokud můžeme a chceme tento stav změnit, udělejme to co nejdříve. Neustálým odkládáním a přehlížením problému docílíme akorát toho, že se vzniklé poruchy stanou těžce odstranitelnými, či dokonce nevratnými. Způsobů, jak se nepříjemným bolestem zad vyhnout nebo se jich alespoň částečně zbavit, existuje celá řada. Od jednoduchých cviků, po rádoby komplexní řešení v podobě drahých pomůcek. Ale ruku na srdce. Opravdu čekáte, že vám někdo dá přístroj, který vás zbaví bolestí jako mávnutím kouzelného proutku? Bez naší snahy se vždy bude výsledek pohybovat mezi mizerným a žádným.
Předně je nutné klást si otázku, co naše bolesti způsobuje. Ve většině případů je to naše neaktivita, která vede k ochabnutí svalů. Zde se bavíme o systému svalů páteře, tzv. hlubokém stabilizačním systému. Jeho posilování není bez odborné rady snadné.
Jednou z možností jak efektivně ovlivnit potíže s bolestmi zad, je cvičení na velkém gymnastickém míči. Pozitivně ovlivňuje zmíněný svalový systém páteře, který se při tomto cvičení aktivuje bez našeho vědomí. Sed na míči proto nazýváme dynamický nebo také jako zdravý sed. Pravidelné a správné cvičení vás může chronických bolestí zad téměř zbavit.
Tato metoda se velice osvědčila u všech věkových kategorií. Pomáhá novorozencům, dětem, dospělým a dokonce i seniorům. Mnozí z vás tuto pomůcku znají nebo ji dokonce mají doma. Důležité je ovšem vědět, jaký míč si pořídit, a jak s ním pracovat. Existuje řada publikací i instruktážních videí, ale nejlepší je přímo se účastnit kurzu pod odborným dohledem, kde se naučíte správně cvičit a dostanete rady k výběru a péči o cvičební pomůcky.
Metoda cvičení na velkých gymnastických míčích je často využívána při léčbě vadného držení těla u dětí, proto je více než vhodné praktikovat toto cvičení v mateřských a základních školách. Bohužel je většinou tato metoda přehlížena nebo nejsou pedagogové v tomto směru dostatečně proškoleni. Nutno dodat, že školy na jakékoli cvičení na podporu dětí s vadným držením těla téměř zanevřely.
Z těchto důvodů vznikl projekt, který připravila Základní škola Telč Masarykova ve spolupráci s odbornou fyzioterapeutkou Mgr. Petrou Lustigovou.
Projektu se účastní 31 škol kraje Vysočina a jeho cílem je zavést do škol cvičení s velkými gymnastickými míči a vzduchovými polštáři. Je plně hrazen z fondů EU a státního rozpočtu v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt započal v listopadu 2010. Pedagogové byli proškoleni po teoretické i praktické stránce cvičení na nestabilních pomůckách. Vedle metodiky byly školám poskytnuty vhodné cvičební pomůcky. Metodika byla ověřena v hodinách klasické tělesné výchovy na ZŠ nebo výchovy ke zdraví v MŠ.
Na míčích necvičí jen děti s vadným držením těla, neboť metoda je více než vhodná jako preventivní opatření. Posaďme děti raději na míče, než k počítači.